ЧОКОЛАДНО НЕБО – Кети Кесиди

18 нов

Сигурна сам да ће ти се књига допасти јер се бави одрастањем и стварним проблемима тог доба. Упознаћеш се са 12-годишњим близнакињама Скај и Самер. Проблем настаје непосредно пре њиховог 13. рођендана када Скај помисли да је увек у сенци своје сестре. Њене мучне мисли појачава (не)очекивана заљубљеност њиховог друга Алфија, али и понашање њене најбоље другарице Мили. То ћеш већ прочитати, а ја бих сада да поделим нека своја размишљања са тобом. Мени је најјачи утисак везан за однос међу близнакињама. Када размишљам о њима, сетим се својих школских другарица Сузане и Сање. Разликовали смо их само по боји једног ока 🙂 Потом се сетим Јоване и Јелене које су се као мале разликовале само по ожиљку на бради. Сада размишљам о Милени и Маријани 🙂 Али никада нисам размишљала како им је у суштини. Још сам им завидела на томе што увек имају друштво и особу која их разуме у потпуности. Попут Кети Кесиди, и ја сам се увек питала како би изгледало имати сестру близнакињу – сестру која је потпуно иста као ти и која је твоје друго ја. Прилично кул, мислила сам и ја. А да ли је то заиста тако? Шта ако је твоја близнакиња талентована, популарна, савршена, а ти си увек у њеној сенци? Тешко је кад једна близнакиња има тај ужасни осећај да њена близнакиња мисли да је досадна и обична и ништа нарочито због тога што јој се допада маршмелоу или стара одећа или приче из прошлости. То вероватно није нимало пријатно. После Скај и Самер Тенбери, ипак на другачији начин размишљам о девојчицама које су имале срећу и имају своје друго ја у другој особи 🙂

Поред размишљања о близнакињама, књига ће те сигурно навести да размишљаш и о духовима. Бар је мене. Постоје ли духови или не?! Размишљањем о духовима и почиње ова књига: Верујем у подне даске које пуцкетају, изненадни налет ваздуха услед промаје и језиве звуке који се чују кад ветар завија испод стрехе, зато што се све то подразумева кад живите у великој старој кући као што је Тенглвуд. Наиме, у кући ових девојчица постоји легенда о 17-годишњакињи Клари Траверс која је у тој истој кући живела двадесетих година 20. века. Ко је била Клара Траверс? Богата девојка с ковчегом пуним хаљина од баршуна, руком препуном наруквица, главом испуњеном сновима… А ко је тек Финч?! Плавооки младић с црвеном марамом и препланулим рукама… И ништа ти више о њему нећу рећи 🙂

У сваком случају, од случајног проналажења Клариних ствари до разоткривања њене прошлости пролази доста времена, што је и више него довољно да се живот радознале Скај окрене наглавачке. Дању је муче мисли, а ноћу је муче снови. Док она решава своје проблеме, и ти ћеш научити нешто. За почетак, научићеш да није поента живота утопити се у масу већ позабавити се собом, својим размишљањима и жељама.

Скај на крају књиге и даље не зна да ли духови постоје. Није сигурна ни да ли да верује у духове, али би можда и могла поверовати. Њена опседнутост на крају нестаје, али остаје привржена прошлости и тежи да је разуме не би ли боље разумела садашњост, али и будућност која је пред њом. Дакле… историја. Никада није досадна, бар не задуго 🙂

Из ове књиге морам поделити и један СУГЕСТИВНИ ОПИС са тобом 🙂

Кућа мирише на борове иглице, топлу питу с месом и богату арому зачињеног куваног вина. Зидови су украшени божићним честиткама, поклони умотани у украсни папир јарких боја леже наслагани испод јелке, а гране бора и бршљана затакнуте су иза слика. На кухињском столу је гомила послужења – ролнице с кобасицама, киш и све могуће врсте посластица, почев од тартуфа с вишњама и божићног колача до правог брда профитерола. Свуда око куће трепере украсне светиљке и свеће, а огромна имела виси с лустера у дневној соби. На ЦД-плејеру се по цео дан врте божићне песме, а чак се и временске прилике уклапају са свим овим – ледено је и јак мраз окрзнуо је све напољу и заогрнуо белином. Све светлуца.

Не могу одолети,  а да не поделим с тобом још један опис – сугестивни, наравно 🙂 Претпостављам да ће ти и он бити познат 🙂 После неколико недеља досадног влажног јануарског времена температура поново пада. У школи је грејање укључено на максимум, али ипак у неким учионицама морамо да седимо с капама на глави и у капутима. Игралиште је попут клизалишта. Уз све то, и вирус грипа је заређао наоколо. Све учионице су или пуне деце која кијају и кашљу, или полупразне зато што су многа од њих код куће, болесна.

Скајине сестре упознаћеш читањем дивних књига из серије „Бомбоњера за девојчице”. Сазнаћеш многе занимљивости и у вези са њима, а неке од њих, сигурна сам, не можеш ни претпоставити 🙂 Сазнаћеш и како се прави маршмелоу, бар нешто са њим. Претпостављам да не заобилазиш ову посластицу 🙂 За Скај маршмелоу уопште није досадан. За њу је нежан и сладак и попут пахуље је. Прави комадић раја!

Постоје бројне варијације на овај слаткиш широм света. Многе земље би да се назову творцем маршмелоуа, али за сада се сматра да је настао у Данској почетком 19. века. Први маршмелоуи везани су за лечење грла, јер су у себи садржали бели слез. Временом, бели слез је престао да буде део маршмелоуа. Уместо њега, користе се беланца или желатин у комбинацији са кукурузним скробом.

Било како било, можеш испробати Кетин рецепт за колач са маршмелоуом. Биће ти потребно:

2 штангле млечне чоколаде (средње величине)

неколико шака малих маршмелоуа

6 бисквита (изломљених на крупне комаде)

шака сувог грожђа (по жељи)

Растопити чоколаду у посуди изнад шерпе са кључалом водом. Када се чоколада истопи, оставити је да се прохлади, а онда додати остале састојке и добро промешати (пазити да се бисквити не иситне превише). Масу сипати на плех прекривен папиром за печење, изравнати и оставити у фрижидеру неколико сати. Кад се колач охлади, извадити га из плеха и исећи на четвртасте комаде. Скувајте себи топлу чоколаду уз то и уживајте!

И сети се док уживаш – ТЕХНИЧКО ПРИПОВЕДАЊЕ 🙂

Знам, знам… Сада се питаш како да направиш маршмелоу.

Погледај на овој страни. Рецепт је на енглеском, а ако знаш и италијански 🙂

И за крај, не заборави на Кети Кесиди, књижевници познатој широм света по делима за младе. Да није ње, не бисмо ни ми уживали у њеним дивним књигама 🙂

Шта друго да ти кажем ?!

Осим…

Уживаћеш у овој књизи 🙂

И у колачићима 🙂

Постави коментар